Y4WL Maths Cake Problem
Date: 26th Apr 2019 @ 10:13am
Today in maths we used our learning of converting weight from grams to kilograms and vice versa to help us solve a problem. We used lots of skills to help us including team work, cooperation and our maths learning.
Hannah - "We had two clues for each ingredient. One told us a cost and one told us a weight"
William - "There were 8 ingredients and we each had to work out how many grams and kilograms they weighed and how much they cost"
Annie - " I found the adding of the total cost and weight difficult because it was a big sum"
Jess - "We had to work as a team and listen to everyone's ideas"